Eğitim ve Projeler / Fotoğraf Dersleri

 

 
YELDA BALER’le FOTOĞRAF DERSLERİ...
 
Harran’da kum fırtınasının ortasındasınız. Görüntüleri birbiri ardına çekiyorsunuz. Sonra fark ediyorsunuz ki kopkoyu çıkmışlar.
Sabah gün doğumunu izlemek için Nemrut’a çıktınız. Güneşin yükselmesiyle birlikte heykellerin üzerindeki renk değişimleri olağanüstü. Hızla deklanşöre basıyorsunuz. Bilgisayarınıza aktardığınız fotoğrafların yarıdan fazlası titremiş.
Doğanın şiir yazdığı yerde, Yedigöller’desiniz. Her yanınız sarı, turuncu, kırmızı, yeşil yapraklar. Göllerdeki yansımalara aklınız gidiyor. Hepsinin fotoğrafını çekmek istiyorsunuz. Bir türlü istediğiniz etkiyi yakalayamıyorsunuz.
Küre Dağları’nın içinden geçiyorsunuz. Yer, gök bembeyaz. Ağaçların üzeri kardan görünmüyor. Arabadan inip fotoğraflamaya başlıyorsunuz. Sonra bakıyorsunuz ki fotoğrafların hepsi maviden griye dönen bir perdeyle kaplanmış gibi. Renksiz ve solgun.
Gemile Adası’nın tepesine çıkmışsınız. Batmak üzere olan güneş her yeri kızıla boyamış. Aşağıda uzayıp giden koylar, koylara sığınmış tekneler ve sevdiğiniz diyor ki “benim fotoğrafımı çeker misin, ama aşağıdaki koylar da tekneler de görünsün” Çekiyorsunuz. Birinde sevdiğiniz kapkaranlık çıkmış değil yüzünü seçmek, üzerindeki elbisesinin rengi bile anlaşılmıyor, diğerinde tekneler ve koylar çok net ancak sevdiğiniz bulanık.
Fırsat bulup hayalini kurduğunuz bir yere tatile gittiniz. Her şey istediğiniz gibi yaşandı. Yüzlerce kare fotoğraf çektiniz ve yıllarca önünüze serip bakacağınız anılar biriktirdiniz. Ama gelin görün ki o kadar çok fotoğraftan belki beş tanesini sevdiğiniz diğerlerinin hiç bir özelliği yok. Hatta arkadaşınızın fotoğraflarının renkleri de, kompozisyonu da daha güzel.
 
Dijital fotoğraf makinelerinin peynir ekmek misali satıldığı günümüzde bu sorunları pek çoğumuz yaşıyoruz. Işığı, rengi ve kompozisyonuyla doğru fotoğraf çekmeyi, estetik bakış açısıyla etkili fotoğraf kareleri yakalamayı istiyorsanız, sizi Fotoğraf eğitimlerimize katılmaya çağırıyoruz.
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
97.dönem
akşam dersleri
ZAYENDE ATÖLYE Kayıt olmak istiyorum
21Kasım 2013'ten itibaren Perşembe günleri 19:15 - 21:15 arası 8 ders
 
 
98. dönem
akşam dersleri
BÜMED
Yeni dönem kayıtları için lütfen BÜMED kursları arayınız.
 
 
 
Fotoğraflarınız titrek, koyu, renksiz, etkisiz mi?
Dijital fotoğraf makinelerinin peynir ekmek misali satıldığı günümüzde bu sorunları pek çoğumuz yaşıyoruz. Işığı, rengi ve kompozisyonuyla doğru fotoğraf çekmeyi, estetik bakış açısıyla etkili fotoğraf kareleri yakalamayı istiyorsanız, sizi Fotoğraf eğitimlerimize katılmaya çağırıyoruz.
Dersler düzenli aralıklarla tekrarlanmaktadır.
 
 
Detaylı bilgi için tıklayın... 
 
 
 
 
 
  

 
 
 
93. dönem

ZAYENDE FOTOĞRAF ATÖLYESİ

4 Ekim 2013 Cuma 19:15 - 21:15 (1.ders)
5 Ekim 2013 Cumartesi 11:00-13:00 (2.ders ) 14:00-16:00 (3.ders)
6 Ekim 2013 Pazar  10:30-14:00 uygulama atölyesi
4 ders
 
 

 

Fotoğrafta ışığı bilinçli kullanmak, etkili fotoğrafların en önemli unsurlarından biridir. Fotoğraflara çekildikten sonra yapılan müdahalelerle ışıklıymış görünümü vermek yerine bütün işi makinede bitirmek en doğrusu. Fotoğrafı soluk renklerle çekip sonradan müdahalelerle renk ayarlamalarını yapmak yerine, çekmeden önce makinenizin WB ayarlarını doğru yapıp düzeltmeye gerek bırakmayacak şekilde fotoğrafçekmeyi öğreneceksiniz. Doğrusu photoshop uygulamalarına güvenerek fotoğraf çekmek değil bu işi fotoğrafı çekerken bitirmek olmalı.

Bu atölye süresince hem fotoğrafın histogram değerlerini okumayı, hem ışığı kullanarak etkili fotoğraflar yakalamanın tekniklerini ve ip uçlarını hem de beyaz ayarını doğru ve detaylı kullanmayı öğreneceksiniz.

Detaylı bilgi içintıklayın...
 
 
 

99. Dönem

6 Aralık - 3 Ocak itibaren Çarşamba günleri 19:00 - 21:30 arası 5 ders

 
 
Fotoğraf çekerken asıl amaçımız, gelişigüzel çekilmiş fotoğrafları çeşitli programlar yoluyla işleyerek düzeltmeye ve yüzüne bakılır hale getirmeye çalışmak değil, fotoğrafı makine üzerinde gerekli ayarları yaparak doğru çekmektir. Bu amaç doğrultusunda önceliği makine üzerinde beyaz, renk ve görüntü ayarlarının (white balance, optimize image) doğru yapılmasına ve bu tekniklerin öğrenilmesine veriyoruz.
Digital olarak çekilen her fotoğraf bilgisayar ortamına yüklendikten sonra kalibrasyon denilen renk düzenlemesine ihtiyaç duyar. Digital fotoğrafın işlenmesi konusunda uygulanacak teknikler öğretilirken minimum müdahalelerle fotoğrafların düzeltilmesi sağlanır.
Fotoğrafı doğru değerlerle çekilmesi temel şarttır. Fotoğrafta olmayan bir ışığı ya da rengi fotoğrafa gereksiz müdahalelerde bulunarak eklemek fotoğrafın kalitesini bozar. Elde ettiğimiz görüntü çektiğimiz fotoğraf değil, yaptığımız fotoğraftır. Bu nedenle doğru değerlerle çekilen fotoğrafın üzerinde yapılacak görüntü işlemeler fotoğrafın kalitesinden de ödün vermeyecektir.
Detaylı bilgi için tıklayın...
 

 
95. Dönem

22 Kasım  - 13 Aralık 2013'ten itibaren Cuma günleri 19:00-21:30 arası 4 ders
21 Aralık  2013 Cumartesi uygulama atölyesi
 
4 ders + 1 uygulama atölyesi
 
Karşılaştığınız bir insanın yüzünü ışıkla çizmek, fotoğrafını çektiğiniz kişinin mekânla ilişkisini vurgulamak, duyguyu yakalamak, insanın yaptığı işi, yaşadığı yeri göstermek, portre fotoğraflarındaki gizli mesajlar ve etkili portreler yaratmak istiyorsanız sizi portre seminerlerimize katılmaya çağırıyoruz.
Detaylı bilgi için tıklayın...
 
  
  
 
 
 
 

ANLATIMI KUVVETLENDİRME VE FOTOĞRAF OKUMALARI

 

94. dönem

ZAYENDE FOTOĞRAF ATÖLYESİ Kayıt olmak istiyorum


20 Kasım'dan itibaren 
Çarşamba günleri 19:15 - 21:15 arası
4 ders 
 

 

 

Fotoğraflarımız “güzel” olmaktan çok içimizde biriktirdiklerinizin ifade biçimi olmalıdır. Teknik olarak doğru çekilen fotoğraflar izleyicisini içine çekmiyorsa, soru sordurmuyorsa, iz bırakmıyorsa, fotoğrafçının duygularına ayna tutmuyorsa yalnızca gözün gördüğünü yansıtır. Manzara, insan, belgesel, hangi tür fotoğraf olursa olsun yüreğin görebildiğini yansıttığı, karar anını hissettirdiği sürece fotoğraftır. Gerektiği kadar yakındır, sahicidir ve en önemlisi bir fotoğraf karesinde sayfalar dolusu hikaye vardır.

Anlatımı kuvvetlendirme ve fotoğraf okumaları atölyesinde soru sorduran, iz bırakan, biriktirdiğimiz sözlerin, seslerin, duyguların dışa vurulduğu fotoğrafları çekmenin yollarını konuşacağız. Bir konuk fotoğrafçımız da fotoğrafları ve "nasıl" çektiği üzerinden yapacağı küçük söyleşi ve gösteriyle atölyemizi zenginleştirecektir. Atölyemiz temel fotoğraf eğitimini bitiren herkese açıktır.

 

 

Detaylı bilgi için tıklayın...

 


 
 
 
 
 
Ortaöğrenim kurumlarında öğrencilerle yapılan fotoğraf eğitimi ve atölyelerle gençlerimizin gelişimlerine katkıda bulunacak bir etkinlik sunuyoruz. Amacımız, fotoğraf çekmenin inceliklerini öğretmenin yanı sıra onları sıkmayacak derecede fotoğraf tekniğini öğrenmeleri, fotoğrafı ifade aracı olarak kullanabilmeleri, aile, arkadaş ve çevreyi fotoğraflayarak hikâyeler kurmaları.
Fotoğraf makineleri ile ve uygulamalı olarak yapılacak derslerde katılımcıların makinelerini en doğru ve verimli şekilde kullanmaları sağlanacak, çalışmalar çekim ödevleriyle desteklenecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
copyright © 2007 Yelda Baler Zoom Ajans
havuz