Surly Surly

Röportajlar / Macera Tutkunu Kadınlar 

Korksam da gezmekten vazgeçmedim.

Hülya Ünlü-Akşam Gazetesi-05-11-2005

Newsweek Dergisi Türkiye Temsilcisi Yelda Baler, son 10 yıla 25 ülke sığdırmış, İran’dan Brezilya’ya, Dubai’den Baliye, Tunus’tan Arjantin’e, İtalya’dan Güney Afrika’ya Pakistan’dan Nepal’e Suriye’den Lübnan’a birçok ülke gezmiş.

Gidilen yerin tozuna, toprağına, insanına bulaşmadan, ara sokaklarında kaybolmadan gezgin olunamayacağını ifade ediyor Yelda Baler: “Bazen gittiğim yerde ruhumu bıraktığım oluyor. Harran’a gittim, bir yanım hâlâ orada. Bir kız çocuğunun elinden tutup güneşi batırmak, Harran evinin bahçesinde gecelemek, onların verdiği pırıl pırıl yorganlara sarılıp uyumak, yani orayı hissetmek önemli olan. Rio’da da o insanlarla birlikte dans ettim, onlara karıştım, uçtum. Ama orada ruhumu bırakamadım. Genelde Anadolu’da yaşıyorum bu duyguyu”.

Gittiği yerlerde başına hiç kötü bir olay gelmemiş. Çok girişken olduğunu söylerken, “Ürkersen hiçbir şey yapamazsın. Gezerken gittiğin yerin insanına güveneceksin. Çekingen davranırsan bu karşındakine de yansıyor. Brezilya’da ‘Varoşlara girme, sahilde tek başına dolaşma’ dendi. Ama yapma denilen şeyleri yaptım. Uyuşturucu kullandıkları her hallerinden belli olan insanların bulunduğu bir vapura binip adalarına kadar gittim. Korktum, ancak böyle böyle öyküler biriktiriyor insan” diye konuşuyor. 
©2016 - Yelda Baler- Bagdat Caddesi Feneryolu Sit. 131/103 Feneryolu / Kadiköy - Istanbul ( Feneryolu Sabit Pazari Yani Köşe Bina )
Tel: 00 90 216 348 90 87 - Faks: 00 90 418 35 00 - GSM - 00 90 533 668 04 10
© Sitede bulunan yazi ve fotograflar, telif haklari kanununa göre yazili ve internet dahil hiç bir ortamda bölümler halinde de olsa, izinsiz yayinlanamaz ve kullanilamaz.